HTML

Naptár

november 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Linkblog

A damaszkuszi úton...

2008 szeptemberétől 2009 júniusáig - némi megszakítással - ösztöndíjasként Szíriában fogok tartózkodni, ha Isten is úgy akarja (insallah). Ezen hónapok mementójának szánom a blogot.

Utolsó kommentek

  • Mathae: @Piros31: Tessék csak, forrásmegjelöléssel nyugodtan - bár a képek közül csak a sajátjaim közléséh... (2009.05.03. 20:08) Non plus ultra I.
  • Piros31: Szia Mathae! Most látom, hogy nem jelent meg az előző írásom.Szóval azt írtam, hogy nagyon tetsze... (2009.04.30. 19:37) Non plus ultra I.
  • Piros31: Az előbb kidobott a gép és most nem tudom, hogy elment-e a hozzászólásom.Egy oldalt szerkesztek am... (2009.04.30. 19:30) Non plus ultra I.
  • ابن بطوطة Ibn Battúta: Koszi, de kozben megoldosott. Osszeismerkedtem Mihallyal es ott lakom, ahol o is. (2009.04.27. 13:58) Non plus ultra I.
  • Mathae: @Ja'far: A kolesz, ahol lakom a magiszteri képzésben résztvevő szíreknek és külföldieknek, továbbá... (2009.04.25. 19:28) Non plus ultra I.
  • Utolsó 20

2009.02.05. 18:08 Mathae

Megint Damaszkusz

Az előző bejegyzés némileg csúsztat, ugyanis időközben – mint azt a kedves olvasók jelentős része tudja – hazamentem. December 23-án este még megszemléltem a damaszkuszi keresztények karácsonyi őrjöngését – állítólag 3000 Mikulásnak öltözött kiscserkész a már többször jellemzett zenét játszva vonult végig az óváros falai előtt… mi tagadás, ilyen látványra nem igazán számítottam, amikor Damaszkuszba jöttem.

 

24-én hajnalban indult a gép, és kora reggelre már otthon is voltam. A szűk család tudta, hogy jövök, csak a nagyszüleimnek volt meglepetés a jöttöm. A karácsony a szokott rendben bonyolódott le rokonlátogatásokkal és sztorizgatással, és váratlan módon mindenkinek nagyon ízlett az arab süti, amit nagy erőfeszítések árán hazavittem. Ezután tanulásra adtam a fejem, meg kihasználtam az otthoni lehetőségeket a hús- és főttétel-fogyasztásra, kádfürdőzésre és internetezésre… Januárban hat vizsgám volt, de többször kellett bemennem az egyetemre, és vidékre is lementem egyszer-egyszer a nagyszüleimhez. Barátaimmal is találkozgattam… egyszóval viszonylag eseménydúsan, de azért nem túlzott gyorsasággal telt az a mintegy öt hét, amíg otthon voltam. Ezalatt moziban, állatkertben meg Presser-koncerten is voltam (köszi megint, Kema!), s a jövendőt illetően is pozitív jeleket kaptam innen-onnan. Aztán január 29-én éjjel az első oda útinál jóval kisebb érzelmi hullámverésben kimentem a reptérre, és gond nélkül visszatértem Damaszkuszba.

 

Mondhatnám azt, hogy semmi sem változott, de ez csak részben igaz. Találkoztam a lányokkal, jártam a várost, és tényleg nincs különbség (az idő is olyan hideg esténként, mint volt, bár nap közben már izzadtam). Viszont kollégista lettem, hála a konzul úr szíves erőfeszítéseinek. Erre több okom volt: ingyenes, közel van az intézethez és van benne fűtés. A híradások szerint ez az épület elviselhető, viszonylag új építésű… nos, néhány nap ittlét után az alábbiakról számolhatok be:

 

Összességében egy laktanyához tudnám hasonlítani a körülményeket. Egy többemeletes panelépület földszintjén lakom, közvetlenül a bejárat mellett. (111-es szoba.) A hosszú folyosó mentén vagy húsz ugyanolyan kétszemélyes lakóterem van, illetve egy vizesblokk (guggolós vécék, piszoárok és zuhanyzók), meg egy „konyhának” aposztrofált helyiség. Ezt a legjobb indulattal legfeljebb mosókonyhának nevezhetnénk, ugyanis mindössze két hosszú vályú van két fala mentén, ahova több csap is nyílik. A terem tartozéka még két lavór, illetve egy szemétgyűjtésre szolgáló műanyaghordó. Ezzel kifújt… tehát se hűtő, se tűzhely, se mosógép nincs. Ez utóbbi a legfájóbb, de azt hiszem, mosodával ki tudom kerülni a problémát – fehérneműt még csak-csak elmosok kézzel, no de nadrágokat és pólókat… és persze az sem ártana, ha tudnék főzni, ha már hoztam fűszereket (igaz, ahhoz edényzet meg evőeszközök is kellenének). A tisztaság valóban „elviselhető”, de nem az érzékenyebbeknek. Csótányokkal már az első nap találkoztam a mosókonyhában – máshol nem, de itt hemzsegnek, mivel a vályúkba mosogatott edényekről lepotyogott kajamaradékokon jól elélnek. A főleg arab lakótársak (egy távol-keleti meg talán két örmény folyosótársam is van) a toalettet meg a zuhanyzót sem a legtisztábban hagyják maguk után: az előbbit el lehet képzelni, az utóbbiban meg szappanpapírokat, zacskókat, olykor csikkeket hagynak szerte heverni. Gusztusos, mondhatom… persze füstölnek is, mint a gyárkémény, és éjjelente öröm hallani a folyosó közepéről szobámig elhallatszó harákolásaikat. (Arabok.) Emellett megemlítem, hogy a vizesblokk enyhén szólva is lelakott: a zuhanycsövek ferdék, a csapok tekerői több esetben hiányoznak, a vécék és zuhanyzók ajtóiról hiányzik a kilincs, úgyhogy a teljes becsukás nemigen oldható meg. Hogy pozitívumot is írjak: mindig van hideg és meleg víz, és a közös tereket reggelente kitakarítják. Még egy új mosdókagylót is beszereltek a hiányzó helyére.

 

Most, hogy már mindenki kellően rémült és undorodik és sajnál, némileg kellemesebb vizekre evezek: magát a szobát illetően viszont sokkal pozitívabbak a benyomásaim. Két ágy, két nagy beépített szekrény, két, olvasólámpával és fiókokkal ellátott tanulóasztal és két szék alkotja kímélt állapotú berendezését, a megvilágítást neoncsövek biztosítják. Csodálatos módon központi fűtés is van, amihez hasonlót eddig Szíriában nem nagyon láttam – és melegít is! Az ágynemű egy pokróc meg egy párna, de a radiátornak hála ez elég is. Ahhoz képest, hogy decemberben hasonló időben a régi szobámban látszott a lehelet, illetve négy réteg ruhában aludtam három pokróc alatt, ez nem lebecsülendő dolog. Világítás és villanyáram van, az ablakok és ajtók zárhatóak és szigeteltek, bár a tisztaság itt sem kifogástalan (főleg a falak hagynak maguk után kívánnivalót). Azaz tanulni, aludni, értékeket biztonságba helyezni jól lehet, és mivel meleg víz van, a vécék pedig működnek, a tisztálkodás is megoldottnak tekinthető. Sőt, meg kell mondanom, engem még a csótányok sem zavarnak. Úgyhogy elvagyok itt, mint a befőtt, de a mosás és főzés még fog fejfájást okozni, az biztos…

 

Amúgy nagyon úgy tűnik, hogy a kollégiumnak nincsenek szabályai, persze a nemek szigorú elválasztását leszámítva (egyszer a feliratokat olvasgatva a női részleg bejárata elé tévedtem, mire a portás felszólított, hogy ne álldogáljak ott. Ühüm.). A népek éjjel-nappal ki-bejárkálnak, csikorgatják az üvegajtót és rázzák a rácsosat – közvetlen a szobám mellett, ugye… de azért kibírható, főleg hogy még este sem nagyon csukják be egyiket sem. (Amikor a konzul úr hajnalban kihozott, zárva volt, de éjfélig biztosan nem szokták zárni az ajtót, ez tapasztalat.) A két tök ugyanolyan panelmonstrumból álló kampuszt természetesen gépfegyveres őr védi, akivel kölcsönösen nem törődünk egymással, azaz nemigen tudom, mi célt szolgál. Az épületen belüli porta éjjel-nappal nyitva, de nemigen van vele dolgom, mert a főkapu a női részleghez vezet, úgyhogy nem látni sem igen szoktam őket… emellett a bejárati épületben van egy bankautomata (az óvárosban nemigen találni), a kampuszon pedig egy kis vegyesbolt, ahol nagyjából minden kapható, ami egy kollégistának kell – étel, ital, tisztító- és tisztálkodószerek, evőeszközök és edények. Ha itt nem kapna valamit az ember, hát kislattyoghat a közeli „Family” szupermarketbe, ami nagyjából olyan, mint egy otthoni Spar vagy hasonló – hosszú folyosókkal, pénztárgéppel, bevásárlókosárral. És ez Szíriában nem gyakori. Mi egyéb kellhet még? Netcafé is van, bár elég messze, amit azért furcsállok, mert közvetlen mellettünk van az egyetemi városnak nevezett panelrengeteg, és ott nyilván tízezrével élnek a diákok. Igaz, a café így sem volt zsúfolt, ráadásul jónak és olcsónak bizonyult a netje. Talán csak a zöldséges hiányzik, de hűtő híján különben sem gondolhatok nagyobb bevásárlásra e téren, úgyhogy majd meglátjuk.

 

Ennyi hát. Három nap sorbanállással, AIDS- és tbc-vizsgálattal, írás- és szóbeli pótvizsgákkal elértem, hogy keddre befogadjanak az egyik ötös szintű csoportba, ahol szerdán már el is tudtam kezdeni az okulást. A csoporttársaimat elég jól szétosztották a két másik ötös között, úgyhogy talán csak Kiflivel leszek együtt a régi gárdából, bár az Intézetet ismerve bármi megtörténhet még. Délutánonként egyelőre filmet nézek és fetrengek, vagy átmegyek az óvárosba csevegni, eszegetni, iszogatni… rövidesen könyvtárazni is fogok, bár ezt kissé nehezíti, hogy háromkor zár, így pénteket leszámítva nem túl sok időt lehet ott eltölteni. Utazni a napokban egyelőre bizonyára nem fogunk, mert mindenki punnyadt és passzív, beleértve engem is, és mindenki szívesebben lenne otthon. Beleértve engem is. Nem a kollégium miatt: általában. Pedig nap közben már tavaszias – sőt már-már nyárias – az idő, bár nagy ritkán szemerkél az eső, de még mindig nagy a hőmérsékletkülönbség éjjel és nappal között, és öt körül menthetetlenül besötétedik.

 

Over and out.

És köszi a jókívánságokat. :)

6 komment


A bejegyzés trackback címe:

https://damascenus.blog.hu/api/trackback/id/tr59924842

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

umm 2009.02.05. 20:00:56

Szegény Máté!!!!!!!!!!

Kema 2009.02.05. 21:29:59

Tarts ki Máté, semmi nem tart örökké!

enadam 2009.02.05. 21:41:20

Csáó!
Végre hallok rólad! Már kezdtem aggódni... Jó hallani, hogy van fűtés. A higéniai gondokat sajnálom, de legalább a történelem mellett a másik hobbidnak is hódolhatsz: biológiai érdeklődésedet a helyi, virágzó élővilágon kiélheted. Kedvenc fülbemászónkat idézte fel bennem... Remélem jó lesz ez a félév kint. Reformáld meg a koleszt:P Csáó!

Clarissa, a druida 2009.02.06. 00:07:44

Szia Máté!

Ezzel a kolival rendesen elborzasztottál, mit ne mondjak. Főleg a fürdő-konyha résszel. Kitartást hozzá! Van szobatársad? Milyenek az óráid?
Ha lesz időd, szívesen nézegetnék képeket mondjuk "damaszkuszi hétköznapok" címmel. :)
Holnap megyek haza, úgyhogy irigykedem, hogy neked még egy féléved van... Használd ki! :)

Lucc.. 2009.02.06. 22:22:00

nemsokára jössz haza...:D addig kibírod, mert te fiú vagy és nem undorodsz a csótányoktól, bár nem értem, hogy a toalett megoldását hogyan tudod elviselni...:D pusz

orumiya 2009.02.10. 18:23:24

Jó hallani rólad újra! A csótányos résznél azért megborzongtam :P Kitartás és tanulgass szorgalmasan arabul, mert már várnak itthon a tudásra szomjazó magántanítványok :)
süti beállítások módosítása